Mindeord om Alexandre Zapolski

Det er med stor sorg, at DKDM erfarer, at violinist og underviser Alexandre Zapolski er død efter længere tids sygdom

Alexandre Zapolski blev født i Odessa, Ukraine og uddannet i solistklassen på Den Nationale Musikakademi i Kyiv.

I 1992 flyttede Alexandre til Danmark, hvor han blev ansat som violinist i DR Symfoniorkester, og grundlagde kort efter Zapolski Kvartetten. 

Kvartetten spillede sig hurtigt ind i toppen af danske strygekvartetter, og havde siden stor succes med koncerter og pladeudgivelser i ind- og udland.

I 1993 begyndte Alexandre at arbejde på Brøndby Musikskole, hvor han startede et børnestrygeorkester. Alexandres pædagogiske virke omfattede siden hele fødekæden - fra begyndere (Københavns Kommunes Musikskole), mellemstadie - MGK, og videregående til konservatorieniveau. 

I 2003 blev Alexandre ansat som underviser på DKDM, i 2011 modtog han den store Jacob Gade pris for sit arbejde med børn og unge, og i 2012 etableredes DKDM’s juniorstrygere under hans ledelse.

Alexandre har igennem sit dedikerede virke haft en uvurderlig betydning for udviklingen af et imponerende højt niveau blandt unge strygertalenter og har været den direkte årsag til succesen for en lang række af landets bedste strygere.

DKDM er dybt taknemmelig for Alexandres enestående indsats, og han vil efterlade et stort savn blandt studerende og kolleger.

Æret være hans minde.

Helene Gjerris
Rektor


En Ildsjæl er gået bort

Det var med stor sorg vi erfarede, at vores højtærede kollega, Alexandre Zapolski, døde fredag den 7. marts.

Alexandre var en fremragende violinist, der altid greb tilhørerne med sin personlighed og medrivende musikalitet.

I mere end tyve år har Alexandre generøst delt sit musikerskab og velgennemtænkte tekniske system med den unge generation af violinister, lige fra de helt små begyndere til den afsluttende studerende fra konservatoriets solistklasse.

Utrætteligt har han med stor pædagogisk indsigt arbejdet for at hæve standarden blandt danske violinister, og en perlerække af unge violinister på allerhøjeste niveau, der har været igennem hans hænder, vidner om hvilken betydning han haft for violinspillet og musiklivet i Danmark. 

Alexandre vil blive meget savnet på konservatoriet, men i denne triste stund kan vi glæde os over, at hans ånd lever videre hos mange af de unge violinister.

Æret være hans minde.

Tim Frederiksen
Faggruppeleder for strygere